5 zasad, które pomogą Ci wybrać kocyk dla niemowląt. Jakie są najlepsze kocyki dla dzieci?
Ze względu na bardzo duży wybór wiele mam nie do końca wie, jaki wybrać kocyk dla niemowlaka. Wbrew pozorom, wybranie kawałka mięciutkiej dzianiny wcale nie jest takie łatwe, jak może się wydawać – zwłaszcza że koc powinien nie tylko zapewniać maluszkowi odpowiedni komfort cieplny, ale także umilać sen i dawać poczucie bezpieczeństwa. Jeśli właśnie kompletujesz niemowlęcą wyprawkę i zastanawiasz się, po jaki kocyk sięgnąć, prezentujemy pięć zasad, dzięki którym wybór tego produktu na pewno będzie łatwiejszy. Sprawdź, dlaczego nie wystarczy po prostu kupić kocyka, który Ci się podoba.
1. Bezpieczeństwo malucha – absolutna podstawa
Podstawowym kryterium, którym należy kierować się, wybierając ciepły kocyk dla niemowlaka, jest bezpieczeństwo. Chyba żadnego rodzica nie trzeba przekonywać, że noworodki mają wyjątkowo delikatną i wrażliwą skórę, o którą należy dbać, stosując odpowiednie kremy czy oliwki. Równie istotne znaczenie ma materiał, z którego został uszyty koc, ponieważ nieumiejętnie wybrany może przyczynić się do podrażnienia dziecięcego naskórka. Dlatego, jeśli gubisz się w gąszczu możliwości i nie wiesz, czym kierować się przy wyborze tego elementu niemowlęcej wyprawki, w pierwszej kolejności postaw na bezpieczeństwo. Ważne jest, aby kocyk dla niemowlaka miał certyfikat Oeko-Tex Standard 100, który stanowi potwierdzenie, że materiał użyty do produkcji wyrobu nie zawiera w składzie żadnych toksycznych substancji. Produkty posiadające tego rodzaju certyfikat są wolne między innymi od:
- pestycydów,
- formaldehydu,
- chlorofenoli,
- organicznych związków cyny,
- pozostałości rozpuszczalników i środków powierzchniowo-czynnych,
- sztucznych substancji alergizujących,
- barwników azowych,
- ekstrahowalnych metali ciężkich.
Zgodnie z metodologią badań Oeko-Tex Standard 100 certyfikat ten mogą otrzymać wyłącznie te tkaniny, których wszystkie komponenty zostały przebadane na każdym etapie produkcji i otrzymały pozytywne wyniki. Kocyki dla dzieci oznaczone tym symbolem mogą być bezpieczne używane już od pierwszych chwil życia.
Gwarantem bezpieczeństwa jest także certyfikat GOTS, który jest przyznawany przez światową instytucję wyznaczającą standardy dla tekstyliów produkowanych przy wykorzystaniu włókien organicznych. Podczas certyfikowania uwzględnia się cały proces produkcji, począwszy od zbioru surowca, poprzez społeczne przetwórstwo i etykietowanie, aby zapewnić konsumentowi maksimum bezpieczeństwa. Certyfikat GOTS otrzymują najczęściej bawełniane i bambusowe kocyki, które zawierają w swoim składzie minimum 70% włókien pochodzenia organicznego. Tkaniny użyte do ich stworzenia nie mogą być chlorowane, a zastosowane barwniki nie mogą mieć działania toksycznego. Dzianina, z której został uszyty kocyk dla niemowlaka oznaczony certyfikatem GOTS, świadczy o tym, że włókno było uprawiane ekologicznie, bez szkodliwych nawozów (pestycydów), substancji chemicznych oraz GMO.
2. Miękkość i elastyczność nawet po wielu praniach.
Wszyscy doskonale wiemy, że małe dzieci wręcz uwielbiają przytulać się do wszystkiego, co jest miłe, miękkie i przyjemne w dotyku. Dlatego, niezależnie od tego, czy zamierzamy kupić cienki, czy gruby kocyk niemowlęcy, warto zwrócić uwagę na ten aspekt. Nie należy przy tym zapominać o istotnej właściwości koca, który powinien być odpowiednio elastyczny. To właśnie ten parametr wpływa na to, czy będziemy mogli szczelnie otulić maluszka, gdy za oknem będą panować niesprzyjające warunki atmosferyczne. Pamiętajmy, że nawet najbardziej mięciutki w dotyku kocyk, jeśli zostanie za mocno usztywniony, nie sprawdzi się w przypadku niemowlaków i nie będzie tak użyteczny, jakbyśmy chcieli.
Obecnie na rynku można znaleźć wiele produktów uszytych z tanich i niskogatunkowych tkanin, które niestety tracą swoją miękkość i elastyczność już po pierwszym praniu. Co więcej, większość z nich nie jest także przystosowana do częstego prania, co sprawia, że kocyk dziecięcy nie będzie już tak przyjemny w dotyku, jak na początku. Z punktu widzenia funkcjonalności i użyteczności, najlepiej więc zainwestować w wyrób uszyty z wysokiej jakości tkaniny. Ciekawym wyborem pod tym względem mogą być chociażby mięciutkie koce dla dzieci minky, które są szyte z trwałego i elastycznego materiału poliestrowego, niewymagającego prasowania po praniu. Decydując się na zakup takiego produktu, warto jednak zwrócić uwagę na pochodzenie tkaniny. Oryginalne minky jest produkowane przez znane na międzynarodowym rynku przedsiębiorstwo Shannon Fabrics z USA. Z uwagi na to, że cena tego materiału jest dość wysoka, w sprzedaży znajduje się wiele podróbek, które są gorsze jakościowo i nie mają nic wspólnego z oryginalnym polarem minky.
3. Właściwy rozmiar, materiał i dobry szew.
Zastanawiając się, jaki kocyk dla niemowlaka zakupić, dobrze jest wcześniej przemyśleć kwestię dotyczącą rozmiaru. Wielu rodziców nie do końca wie, czy lepiej sięgnąć po mniejszy produkt, czy może o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wybór większego koca. Dostępne na rynku kocyki dla dzieci występują w kilku rozmiarach, spośród których najpopularniejszy to 75 x 100 cm. Naszym zdaniem nie warto kupować mniejszych kocyków w hurtowych ilościach – spokojnie wystarczy jeden czy dwa. Warto podkreślić, że rozmiar 75 x 100 cm został dobrany w ten sposób, aby zapewnić rodzicom łatwość używania przy niemowlętach nie tylko w wózku, ale także nosidełku, foteliku samochodowym itp. Dlatego kupowanie produktu w większym rozmiarze przy kilkumiesięcznym szkrabie nie do końca jest dobrym rozwiązaniem.
Poza wielkością warto mieć też na uwadze materiał, z którego został uszyty kocyk dla niemowlaka. Jak już wyżej wspomniano, najlepszym wyborem będzie tkanina posiadająca odpowiednie certyfikaty, które będą oznaczać, że wybierany przez nas produkt jest naturalny, pozbawiony szkodliwych dla zdrowia substancji itp. W przypadku małych dzieci dobrym wyborem może być np. kocyk bambusowy lub bawełniany, ale naszą uwagę mogą też przykuć produkty welurowe, wełniane oraz muślinowe. Te ostatnie mogą stanowić idealny wybór na lato, ponieważ zapewnią maluszkowi optymalne ciepło, jednocześnie skutecznie chroniąc jego małe ciałko przed przegrzaniem.
Bezpieczeństwo produktu dla najmłodszego członka rodziny to nie tylko tkanina, z której został uszyty, ale także jakość szycia. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na podwójne szwy w kocach dla niemowlaków szytych z grubych materiałów, a także na jakość splotu nici i staranność wykończenia wyrobu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zakupiony przez nas produkt nie ulegnie rozpruciu i nie przyczyni się do niebezpiecznego zaplątania dziecka.
4. Dobry kocyk to taki, który sami byśmy chcieli używać.
Bez względu na to, czy nasz wybór padnie na praktyczny koc z kapturem, czy zdecydujemy się sięgnąć po koc dla dziecka uszyty z niebywale miękkiego w dotyku polaru minky, warto pamiętać, żeby nie podsuwać maluszkom rzeczy, których tak naprawdę sami nigdy nie chcielibyśmy używać. Któż z nas w chłodny wieczór nie lubi zaszyć się pod ciepłym kocem z kubkiem gorącej herbaty, przy ulubionej książce lub filmie? Jak się okazuje, mięciutki i przyjemny w dotyku kocyk np. muślinowy może pełnić podobną funkcję w trakcie utulania maleństwa do snu, zapewniając szkrabowi ciepło i dając mu poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, ten niewielki kawałek miękkiej dzianiny może towarzyszyć dziecku w wielu różnych momentach w ciągu dnia. W wielu domach stanowi nieodzowny element takich rytuałów jak kąpiel, jest obecny podczas karmienia itp. Jeśli złapiemy się na tym, że przykrywamy się kocykiem swojej pociechy, pomimo tego, że jest on mały i zakrywa zaledwie niewielki kawałek ciała, to możemy mieć pewność, że dokonaliśmy trafnego wyboru.
5. Kocyk dla niemowlaka – kompromis między użytecznością a estetyką.
Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby otaczać się pięknymi, dopracowanymi w najmniejszych detalach rzeczami. Jak się okazuje, dzieci też to uwielbiają. W przypadku kocyka niemowlęcego rodzic powinien umiejętnie znaleźć produkt zarówno funkcjonalny, jak i estetycznie wykonany. Jeśli chodzi o użyteczność, doskonale sprawdzają się wspomniane już wyżej koce minky i bawełniane z kapturem, jednak często nie są one kolorowe i wzorzyste. Z tego względu na rynku coraz większą popularnością cieszą się produkty, które są szyte poprzez połączenie np. miękkiego polaru minky z inną tkaniną. W ten sposób tworzone są naprawdę unikatowe i jedyne w swoim rodzaju akcesoria dla najmłodszych, które nie tylko są elastyczne i użyteczne, ale także cieszą wzrok maluszka. W przypadku takich łączonych kocyków możemy polecić te bawełniane, a także bambusowe, które są przyjemne w dotyku, a ponadto mają właściwości antybakteryjne i antyalergiczne.
Oddzielną kategorię stanowią tkane, grube kocyki niemowlęce szyte z ciepłej dzianiny, które swoim wyglądem przypominają koce niegdyś używane przez nasze babcie i prababcie. Takie produkty nie sprawdzą się wprawdzie latem, ale mogą nam za to z powodzeniem służyć późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Trzeba jednak pamiętać, że w ciągu zimowych miesięcy istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że kocyk, którym okryjemy malucha, wyląduje pod ubłoconymi kołami wózka, na mokrym chodniku. Dlatego wybierając ten element dziecięcej wyprawki, warto przejrzeć różne modele koców i postarać się znaleźć wspomniany wyżej kompromis między tym, co piękne, a użyteczne.
Podsumowanie
Przy wyborze kocyka dla niemowlaka warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, związanych przede wszystkim z bezpieczeństwem oraz jakością zastosowanych materiałów. Tego rodzaju wyrób powinien być odpowiednio elastyczny i miękki, gdyż dzięki temu będziemy mogli delikatnie otulić maluszka. Kocyk warto też dopasować do wieku i wzrostu dziecka, aby go nie przytłaczał i zapewniał mu poczucie bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że kocyki niemowlęce mogą również pełnić funkcję pościeli do łóżeczka czy kołyski – dlatego dużą popularnością wśród rodziców cieszą się kilkuelementowe zestawy, w których skład wchodzi koc oraz miękka poduszeczka pod główkę. Jeśli pragniesz dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze i nie wiesz, gdzie rozpocząć poszukiwania kocyka idealnego, z pomocą może przyjść WoodLook – polska firma oferująca przepiękne produkty tworzone wyłącznie z atestowanych tkanin europejskich producentów.