Pielucha bambusowa Muślin
Każda mama wie, że delikatna i wrażliwa skóra niemowląt wymaga szczególnego traktowania. Chodzi tu nie tylko o zabiegi pielęgnacyjne, ale także o to, z jakimi tkaninami szkrab ma do czynienia na co dzień. Na chwilę obecną w sprzedaży można znaleźć mnóstwo najróżniejszych pieluszek, ale nie mając odpowiedniej wiedzy, najczęściej sięgamy po produkty, które po prostu przykuwają naszą uwagę kolorem czy wzorem. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej pieluchom bambusowym i muślinowym, a także sprawdzimy, czy warto je wybrać.
Jeszcze do niedawna pieluszki bambusowe i muślinowe stanowiły nowość na rynku, natomiast dzisiaj coraz częściej można je znaleźć w niemowlęcych wyprawkach. Tego typu produkty mogą stanowić doskonałą alternatywę dla klasycznych pieluch tetrowych, a ich wielofunkcyjność docenia coraz większa liczba mam.
Muślin – delikatna i miła w dotyku tkanina
Ten cienki materiał bawełniany o gładkim splocie do Europy zawitał w XVIII wieku z krajów Bliskiego Wschodu. Tkanina ogromną popularność zyskała we Francji, ale wraz z biegiem czasu zaczęła pojawiać się także w wielu innych państwach europejskich. Większość osób jest zdania, że muślin może być wyłącznie bawełniany, tymczasem na rynku można się też zetknąć z tkaninami muślinowymi z wełny oraz jedwabiu. Ubrania szyte z tego materiału są szczególnie cenione w gorącym klimacie, ponieważ zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Nic więc dziwnego, że ten naturalny materiał zaczął być również wykorzystywany do produkcji pieluszek muślinowych dla niemowląt, które doskonale sprawdzają się do użytku nie tylko latem.
To, co wyróżnia pieluszki muślinowe, to przede wszystkim:
- bardzo dobra przepuszczalność powietrza,
- lekkość i naturalność,
- ekologiczność,
- szybkie schnięcie,
- miękkość i przyjemność w dotyku.
Bambus – materiał idealny na kocyki i pieluszki
Ciekawym produktem dziecięcych artykułów z muślinu mogą być pieluszki bambusowe, których przeznaczenie jest wręcz identyczne. Bambus jako tkanina cechuje się nie tylko wyjątkowymi właściwościami termoregulacyjnymi, ale wykazuje też działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Warto wiedzieć, że na chwilę obecną istnieje ponad sto różnych odmian bambusa, które mogą być wykorzystywane nie tylko do produkcji pieluch, ale także kocyków czy różnego rodzaju odzieży dla najmłodszych.
Jako roślina, bambus ma to do siebie, że jest stosunkowo rzadko atakowany przez szkodniki, a co za tym idzie, w trakcie uprawy nie wymaga stosowania szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Dzięki temu pielucha bambusowa jest ekologiczna i bezpieczna dla skóry, ale na tym nie kończą się jej walory. Tego typu pieluchy cechuje także przystępna cena, doskonała absorpcja wilgoci oraz łatwe jej odparowywanie. W połączeniu z wyżej wspomnianymi właściwościami termoregulacyjnymi tetrowe pieluchy bambusowe wydają się idealnym rozwiązaniem, gdy nadchodzi upalne lato. Któż z nas bowiem w nie chciałby w doskwierającym upale okryć się tkaniną, która jest średnio o trzy stopnie chłodniejsza niż otoczenie? To właśnie stąd popularność wyrobów z bambusa, które świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku alergików, gdyż materiał ten jest wolny od kurzu.
Do czego można stosować pieluchy bambusowe i muślinowe?
Zastanawiając się, czy warto sięgnąć po pieluszki uszyte z włókien bambusa, czy muślinu, trzeba wiedzieć, że można je stosować praktycznie tak samo, jak tradycyjne pieluchy tetrowe. Oznacza to, że sprawdzą się do:
- podkładania pod główkę noworodka w łóżeczku, wózku,
- położenia na ramię w trakcie odbijania,
- delikatnego mycia ciała noworodka,
- spania, przytulania,
- wycierania buzi,
- położenia na przewijaku,
- przykrycia dziecka w ciepłe dni (zamiast kocyka).
Jak się więc okazuje, zarówno pielucha bambusowa, jak i muślinowa może mieć szerokie zastosowanie w wielu codziennych czynnościach związanych z opieką nad maluszkiem. Może być podkładem do fotelika samochodowego, służyć jako okrycie w lecie, a nawet pełnić funkcję delikatnej przytulanki dla szkraba.
Które pieluszki wybrać?
Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie, które pieluszki wybrać. Każdy niemowlak jest inny, dlatego każdemu dziecku może odpowiadać coś innego. Zarówno pieluchy bambusowe, jak i te uszyte z muślinu są jedwabiście miękkie w dotyku, bardzo chłonne i mają właściwości termoregulujące, co oznacza, że w wysokich temperaturach przyjemnie chłodzą, natomiast zimą dają uczucie ciepła. Co więcej, nie tracą swojej miękkości nawet po wielu praniach.
Warto zaznaczyć, że standardowe pieluchy tetrowe są dostępne zwykle w rozmiarach 70 x 80 cm oraz 80 x 80 cm, natomiast te z muślinu i bambusa często można nabyć w rozmiarze 120 x 120 cm. Wielkość należy oczywiście dobrać do wagi i wieku dziecka, jednak pielucha bambusowa 120 x 120 cm doskonale spełni swoją funkcję nie tylko w trakcie karmienia – dzięki większemu rozmiarowi świetnie sprawdzi się także np. jako mięciutki otulacz czy lekki kocyk do przykrycia.
Podsumowanie
Kompletując wyprawkę dla maluszka, warto pokusić się o zakup przynajmniej dwóch-trzech pieluszek bambusowych czy muślinowych. Ponieważ są one miękkie i przyjemne w dotyku, na pewno przypadną do gustu większości niemowląt. Chcąc mieć pewność, że sięgniemy po wyroby z certyfikatem bezpieczeństwa, warto nabywać je wyłącznie w sklepach z oryginalnymi produktami dla najmłodszych takich jak Woodlook.com.pl.